مقالات بایمن کالا
DVR در برابر NVR – بخش چهارم

DVR در برابر NVR – بخش چهارم

آنچه (امیدواریم) تا کنون با مطالعه مقالات ما درباره دوربین مدار بسته و دی وی آر آنالوگ فهمیده باشید

در دنیای دوربین مدار بسته و DVR آنالوگ، تنها راه حل مناسب “خطوط افقی اندازه رزولوشن” است. زمانی که در مورد پیکسل عمودی تصویر صحبت می‌کنید مراقب باشید. وقتی دارید از خطوط افقی رزولوشن صحبت می‌کنید بدان معنی است که می‌توانید ۴۸۰ خط افقی سیاه و سفید متناوب نمایش داده شده را به صورت واضح و مجزا مشاهده کنید. به طور مشابه، رزولوشن افقی با خطوط عمودی تعریف می‌شوند. اثبات و آزمون رزولوشن افقی به کمی مهارت نیاز دارد. در یک سیستم دوربین‌ مدار بسته آنالوگ بدون اندازه گیری / آزمایش خطوط عمودی رزولوشن، هیچ راه دیگری برای نشان دادن رزولوشنی که سیستم قادر به نمایش آن هست وجود ندارد. حال این اندازه‌گیری و آزمایش می‌تواند از طریق فیزیکی یا با اجرای یک نرم افزار تست سیگنال روی کامپیوتر و مشاهده نتیجه باشد.

دوربین‌ مدار بسته آنالوگ امروزه بیشتر به ارائه طیف رزولوشن بین TVL۴۲۰ تا TVL ۷۰۰ می‌پردازند. برای کلوز‌اپ و مسافت‌های کوتاه، دوربینی با رزولوشنTVL کمتر می‌تواند باعث صرفه جویی مالی بیشتر برای‌تان شده و تصویر کافی دارای معیارهای‌تان را به شما ارائه دهد اما TVL ۷۰۰ و بالاتر تصاویر برتری هستند. تصاویر واضح‌تر و کنتراست بالاست. اگر رزولوشن عالی می‌خواهید، محدوده  TVL ۷۰۰-۶۳۰ رزولوشن تصویر مورد نظر شما خواهد بود. برای داشتن یک تصویر روشن و خوب عوامل دیگری مانند لنز، چیپ ست، لوکس درخشندگی، WDR و غیره نیز دخیلند.

وقتی دوربین مدار بسته، تصاویری که می‌خواهید را ضبط کرد، آنها را از طریق کابل کواکسیال، یا CAT5 و با استفاده از بالون‌ها[۱] آن‌ها را به DVR انتقال می‌دهد. در DVR، این تصاویر از سیگنال آنالوگ را به فرمت دیجیتال تبدیل می شوند تا امکان ذخیره آن‌ها روی دیسک سخت  فراهم شود. این مهم‌ترین بخش از زنجیره است. حتی اگر بزرگترین و قدرتمند‌ترین دوربین مدار بسته را هم داشته باشید، اگر تصویر را در DVR آنقدر فشرده شود که دیگری چیزی از آن باقی نمایند، موثر نخواهد بود. دو رزولوشن محبوب‌ DVR رزولوشن‌های CIF و D1 هستند. CIF به صورت ۲۴۰ × ۳۲۰ پیکسل تعریف شده و D1 هم دارای ۴۸۰×۷۰۴ پیکسل است. همانطور که می بینید، D1 چهار برابر بزرگتر از CIF است. این مسئله مستلزم آن است که سیگنال آنالوگ خام رسیده از دوربین مدار بسته کمتر فشرده شده و جزئیات بهتری را ذخیره نماید.

DVR در برابر NVR

شکل ۴. تاثیر اندازه رزولوشن در کیفیت تصاویر سیستم‌های مختلف دوربین مدار بسته.

DVR در برابر NVR – بخش چهارم